Adana da Dijital Markalaşma ve Sosyal Medya Yönetimi

Adana da Dijital Markalaşma ve Sosyal Medya Yönetimi

Hayatlarımız dijitalleştiği şu dönemde doğru bilip yaptığımız yanlışlar yada hiç yapamadığımız doğrularımız var. Dünya artık Covid-19 öncesi ve sonrası diye ayrılmış durumda. Peki bu durumda işletmeler covid-19 sonrasında firmalarını yeni çağa edepte edebildiler mi ?

Özellikle Adana,Mersin ve Gaziantep bölgelerde dijitalleşme çağına uyum biraz daha zor olmaktadır. Bu bölgelerde daha çok işler esnaf usulü yürümektedir.

Bugün halen bir çok markanın dijitalleşme anlayışı maalesef ki sosyal medyadan öteye gitmiyor, gidemiyor. Madem ki öyle dijital markayı sürecini biraz daha irdelemekte yarar var.

Markaların bir çoğu bu değişimi anlayamayıp bugüne kadar süregelen kalıplaşmış pazarlama mantığı ile bu kanallarda var olmaya çalıştığı için bugün çok ilginç örneklerle karşılaşıyoruz. Artık güç dengeleri ve iletişim modellerini değişti.

Dijitalleşmek markaların cirolarında da hızlı ve olumlu sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Sadece birkaç kanalda binlerce takipçisi olmak dijital marka olunduğu anlamına gelmiyor. Disiplin sürekliliği ilkesi ile farklı kanallarda yer alarak tüketiciler ile bu deneyimleri buluşturmak, onların deneyimlerini öğrenmek ve o deneyimlerden faydalanmak yani işin içerisine tüketiciyi de katmaktan bahsediyoruz. Bahsedilen bu durum sadece dış müşteriler için değil aynı zamanda iç müşteriler içinde geçerli bir durum.

Sözün özü dijital marka olmak öncelikle klasik pazarlama modellerinden sıyrılıp bugünün sosyolojik gerçeklerini anlamaktan geçiyor. Bu kısımdan sonra ise bütünsel bir süreç yönetimi  ve online eylemler almak önemli olmaya başlıyor. Online eylemler alınırken ise markaların proaktif olmaları değer kazanmaya ve fark yaratmaya başlıyor. Dijital dünyanın etkisine kapılıp bütün dijital süreçlerde de yer alınmaması gerektiğininde bilinmesi gerekiyor. Unutmamak gerek her markanın gerçekleri aynı değildir. Bundan dolayı en öncelikli hedef markanın gerçekleri ile uyumlu olan alanlarda dijitalleşmenin sağlanması olmalıdır. Diğer alanlardaki online eylemler sonrasında daha keyifli ve verimli sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

 “Yapılan tüm dijital çalışmalarda marka değil müşteri işin merkezinde olmalıdır.” Hazırsanız başlayalım!

Bu gönderiyi paylaş