Adana Sosyal Medya Ajansı Nasıl Seçilmeli

Adana Sosyal Medya Ajansı Nasıl Seçilmeli


Sosyal medyada görünür olmak markanızın bilinirliği için oldukça önemlidir. Peki markalar sosyal medyalarını yönetmek için ne yapmalıdır? Nasıl bir sosyal medya ajansı seçmelidir?

Sosyal medya ajansı seçerken markaların dikkat etmesi gereken kriterler şunlardır.

1. Etkileşimi Arttırmak

Birçok ajans ve kişi sosyal medya hesaplarını yönetebilir; ancak çok az sayıda ajans gerçekten yüksek ve sürekliliği olan bir etkileşim yaratabilir. Bunu sağlayabilecek bir ajans seçmek için daha önceki işlerinde elde ettikleri sonuçlara bakın ve bunu sizin markanız için de sağlayıp sağlayamayacaklarından emin olun.

2. İşini Yaparken Kalbini de Ortaya Koymak

Her ajans, sosyal medya araçlarını kullanabilir. Bu araçları kullanabilmelerinin yanında işlerini yaparken kalplerini de ortaya koyabilen ajanslar tercih edilmelidir. Çalıştıkları markaları belirlerken markaların amaçlarını ve vizyonlarını anlayabilen bir ekiple çalışmak her zaman marka değeri için daha faydalı olacaktır.

3. Müşteri Hizmetlerinde Memnuniyeti Sağlayabilmek

Müşteriler bir şikayetleri olduğu zaman genellikle sosyal medyadan yorum yazmaktadır. Markaların ise bu müşteriye verdiği cevapla hem o müşteriyi hem de bunu gören üçüncü kişileri tatmin edecek bir açıklama yapması gerekir. Dolayısıyla ajansın bunu sağlayabilecek ölçüde markayı ve markanın stratejilerini tanıyor olması önem arz eder.

4. Müşteri İlişkileri Yönetiminde Etkililik

Çalışılacak ajansın müşteri odaklı bir anlayışa sahip olması çok önemlidir. Bu sayede müşterinin taleplerini anlayarak müşteri ilişkilerinin yönetimini yürütebilirler.

5. Hedef Kitle İçerisinde En Çok Kişiye Ulaşmak

Etkili sosyal medya ajanslarıyla etkili olmayan sosyal medya ajansları arasındaki fark, gerçekten çalışabilecekleri kitle içerisinde kaç kişiye eriştiklerine bağlıdır. Etkili olmayan ajanslar sadece beğenme, tıklanma, etkileşim yoğunluğu gibi sayılara bakarken; etkili ajanslar iş yapılabilecek hedef kitleden ne kadarına ulaşıldığıyla ilgilenir.

6. Markayı Anlamak

Bir sosyal medya ajansı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, ajansın markayı farklı kılan unsurları ve hedef kitlesini anlamasıdır. Sosyal medya ekibinin sizin işinizin farkını anlaması en iyi sonuçları getirecek etkili mesajlar üretmek adına bir sinerji yaratacaktır.

7. Markayı Sahiplenmek

Sosyal medya ajansınızın en az sizin kadar markanızı sahiplenmesi de çok önemlidir. Başarınızı, müşterilerinizi, çalışanlarınızı ve bunların sosyal medyada nasıl bir rol oynayacaklarını en az sizin kadar önemsemeliler.

8. Teknolojiyi ve Verileri Açıkça Anlayabilmek

Verilere göre karar almak, günümüzde yönetimde altın kurallardan biri. Bu nedenle seçeceğiniz ajansın da son teknoloji ve teknikleri takip ederken veri ve diğer metrikleri de anlayıp size aktarabilen bir ajan olması gerekir. Bu sayede neyi kaldırıp neyi devam ettirebileceğinize dair strateji oluşturabilmenizi sağlamalıdırlar.

9. Değerlere Saygılı Yaratıcılık

Bir sosyal medya kampanyası düzenlenecekse bunun yaratıcı ve marka bilinirliğini arttırıcı olması gerekir. Ancak bunun markanın değerlerine uygun olması da markanın saygınlığı açısından çok önem arz eder. Kampanyayı düzenleyen ekibin sosyal medya yönetimini yaparken bu değerlere dikkat etmesi gerekir.

10. Sosyal Medya Kampanyasını Yürütürken Hızlı Olmak

Büyük sosyal medya kampanyalarının neredeyse konuşma hızında yürütülmesi gerekmektedir. Seçeceğiniz ajansın bu hızı sağlayabilmesi gerekir.

11. Proaktif Analiz Yapabilmek

En güçlü yaratıcılığın dahi potansiyeline tam olarak erişebilmesi için derinlemesine bir analize ihtiyacı vardır. Ajansınızın işlerin yolunda olup olmadığına dair kendini denetleyebilen bir ajans olması faydalı olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş