E-Ticaret ve Sosyal Medya

E-Ticaret ve Sosyal Medya

Yapılan araştırmalarda e-ticaret sitesine gelen trafiğin, sadece %1,9 sosyal medya kanalları ile sağlanıyor ve kullanıcılarının %10’u bir ürün almadan önce sosyal platformlardan etkileniyor. Ayrıca kullanıcılar, yanıtlanmamış soruları bulunan markalardan %49 oranında alışveriş yapmıyor. İnsanlar sosyal medyayı marka ve ürünlerden ziyade; kendisini ifade etme, bir topluluğa üye hissetme, yetkinliklerini sergileme ve gündemi takip etme gibi nedenlerden dolayı kullanıyor. Bu kadar büyük ve faklı amaçları olan kullanıcı kitlesi üzerinde etki yaratmak, hizmet ve ürün satmak için insanları ürün ve hizmet reklamları ile sıkmadan faklı ve ilgi çekici içerikler hazırlanmalıdır.

Sosyal medyanın can damarı paylaşım ve etkileşim oranı diyebiliriz. Paylaşım yapmazsanız sosyal medyada olamazsınız, yapmış olduğunuz paylaşımlara etkileşim alamazsanız boşa kürek çekmiş olursunuz. Bu nedenle hangi platform olursa olsun paylaşımlar her şeyin en başında gelir. Bunun dışında en çok önemsenen “sayfa beğeni” sayısının fazla olması reklam çalışmaları için en son dikkat edilmesi gereken noktadır. Var olan ancak etkileşimi düşük bir kitle yerine, ilgili ve tepki veren bir kitle reklam çalışmalarında daha etkili olacaktır. Bu nedenle reklam kampanyaları oluşturulurken hedef kitle iyi analiz edilmeli ve ona göre reklam filtrelendirilmelidir. E-ticaret sitelerinin sayısının artması markaları yoğun bir rekabet yarışının içine soktu. Bu sebepten artık insanları bu tür reklam içeriklerine olan ilgisi azaldı. Bu aşamada ilgi çekmek ve akılda kalıcı bir marka algısı yaratmak için renklerden, imajlara, verilen mesajlardan, görselin boyutlarına kadar her şeyin belli bir standartı olmalıdır.

E-ticaret sitelerinin sosyal medya üzerinde marka algısı ve güven duygusu oluşturabilmesi için dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlar;

  • Satış için değil, etkileşim kurmak için sosyal medya da olmalılar.
  • Ürün satmaktan ziyade marka algısı oluşturmalılar.
  • Paylaşım görsellerinde markanın renkleri kullanılmalı.
  • Renk cümbüşünden kaçınılmalı.
  • Marka logosu her zaman aynı yerde durmalı.
  • Her paylaşıma ilgili sayfaya giden “kısaltılmış link” verilmeli.
  • Paylaşılacak görselde platformun yapısına uygun boyutlar kullanmalılar.
  • Sorulacak olan sorulara en hızlı ve doğru şekilde cevap vermeliler

Sosyal medyayı kullanan e-ticaret siteleri, yapmış oldukları çalışmaların geri dönüşümünü mutlaka incelemeli ve analiz etmelidir. Edinilen veriler sonucunda hangi gün, hangi saatte, hangi platformun, hangi paylaşım görseli ile siteye trafik çektiği, gelen trafiğin ne kadarının alış-veriş ile sonlandığı, ne kadarının sitede nereleri dolaştığı ve hangi sayfadan çıktığı gibi bilgileri analiz edilmeli ve buna göre reklam kampanyası şekillendirilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir